توبا

توبا از سازهای بادی برنجی است. این ساز نسبتاً جدید است و در قرن نوزدهم به مجموعه سازهای ارکستر افزوده شده است. مهم‌ترین نقشی که به این ساز در آثار موسیقی سمفونیک داده شده در سمفونی فانتاستیک اثر هکتور برلیوز بوده است. شکل دیگر این ساز بصورت (توبا تنور) یا یوفونیوم می باشد چگونگی ارتعاش هوا: هوا توسط لب های نوازنده مرتعش می شود. بم ترین ساز خانواده برنجی و نت این ساز را با کلید فا خط چهارم می نویسند.

یوفونیوم بیشتر در ارکسترهای بادی ایفای نقش میکند و جایگاه آن در یک ارکستر بادی همانند نقش ویلنسل در ارکستر سمفونیک است . بصورتی که سولو (تکنوازی ) ساز ویلنسل در موومان دوم سمفونی شماره پنج بتهوون در تنظیم ارکستر سازهای بادی برای ساز یوفونیوم نوشته شده است.

ویژگی‌ها

این ساز کلید دار از خانوادهٔ ساکسهورن ها (saxhorns) در اندازه و صدا دهی های مختلف و دارای حجم صدایی پُر و با قدرت است. در حال حاضر باس توبا و کنترباس توبا بیشترین مورد استفاده را دارند. مالر (Mahler) در همهٔ کارهای برنجی خود از این دو نوع ساز و در < سمفونی هفتم> از نوعی باس کوچک استفاده کرده است که یک نهم بزرگ پایین تر از نت های نوشته شده، شنیده میشود. وقتی در ارکستراسیون توبا قید می شود، منظور همان باس توبا است . باس توبا اغلب همراه با ترومبون باس برای سنگین کردن خط باس ارکستر،یک پارت را اجرا می کنند. به طور کلّی ساکسهورن باس هایی که تاکنون مورد استفاده قرار گرفته اند، عبارت اند از:

١- باس توبا در < فا > که وزن نسبتاً کمی دارد و مدت ها به عنوان باس ارکستر مورد استفاده قرار میگیرد

۲ - باس توبا در < می بمل > که اندکی بزرگ تر است و کمتر مورد استفاده قرار می گرفت

۳ - باس توبا در < دو > که پس از ورود به ارکستر سمفونیک، جانشین دو ساز قبلی شد.

۴ - باس توبای بزرگ دوبل < سی بمل > که پایین ترین توبای استفاده شده در باندهای نظامی، و از نظر حجم و شکل ظاهری بزرگ تر از سایر انواع توبا است و به بُمباردون (Bombardon) نیز معروف است. واگنر در ارکستراسیون حلقهٔ نیبلونگ که تصنیف آن بیست و یک سال به طول انجامید، برای یافتن صدای بسیار بم، یک توبای بُمباردون انتخاب کرد.

محدودۀ صوتی

نوازندهٔ توبا امروزه در ارکستر سمفونیک قادر است در تمام محدودهٔ مثال بالا بنوازد (نت نویسی معمول این ساز در کلید فا است).

مناطق صوتی

منطقۀ پایین

صدا در این منطقه پُرقدرت، پُرصدا و عمیق است و تُن ها بسیار خوش صدا و قابل قبول و شبیه به صدای « ارگ » هستند.

طول زیاد لوله باعث می شود تولید تُن ها در این منطقه نیاز به نفس زیادی داشته باشد. بنابراین اجرای قطعات یا لحظات تند و سریع در این منطقه پیشنهاد نمی شود. نت های پدال و هارمونیک های بَم و پایین در این منطقه بسیار تأثیرگذارند و اجرای دینامیک های FF تا PP نیز ممکن است.
منطقۀ میانی

صدا در این منطقه بسیار قوی است و استفاده از این منطقه بیشترین کاربرد را در این ساز دارد. بدیهی است توبا در مناطق بالاتر چابک تر می شود و تُن ساز در این مناطق نرم و گِرد و شبیه به صدای هورن است
منطقۀ بالا
تُن ها در این منطقه ضعیف اند و هرچه به سمت نت های بالاتر می روند خصوصیات خود را از دست می دهند.

باید توجه داشت که برای نوازندهٔ توبا که دارای طولانی ترین طول لوله در بین سازهای بادی برنجی است و برای تولید تُن ها نیاز به نفس زیادی دارد، لازم است استراحت های مناسب در نظر گرفته شود.

باید توجه داشت که برای نوازندهٔ توبا که دارای طولانی ترین طول لوله در بین سازهای بادی برنجی است و برای تولید تُن ها نیاز به نفس زیادی دارد، لازم است استراحت های مناسب در نظر گرفته شود.

تولید آوا و زبان زدن: تولید انواع تُن ها در این ساز با دینامیک های مختلف امکان پذیر است. در این ساز نیز مانند دیگر سازهای بادی تمام نت های زیر خط اتصال در یک نفس اجرا می شوند.

تکنیکهایی مانند : زبان زدن تَکی، دوتایی و سه تایی در این ساز قابل اجرا هستند، اگرچه زبان زدن دوتایی و سه تایی در ادبیات ارکستریِ استاندارد معمول نیستند.

این ساز همچنین قادر به نواختن قسمت های نرم و تغزلی نیز هست

توبا توانایی دوبله کردن و افزایش قدرت بخش باس را در دینامیک های مختلف دارد.

استفاده از سوردین در توبا مانند دیگر اعضای گروه بادی برنجی مرسوم است اما گذاشتن و برداشتن سوردین در این ساز به سرعت میسر نیست، بنابراین لازم است برای انجام این کار وقت کافی به نوازنده داده شود تا بدون سر و صدای اضافی این کار را انجام دهد.
تریل: تریل در ادبیات سمفونیک برای توبا به ندرت دیده می شود اما زمانی که نوشته می شود دارای تأثیر ویژه ای است. تریل در این ساز با حرکت کلیدها تولید می شود.

یکی دیگر از تأثیرات ویژه در توبا ،flutter tonguing ، یعنی حرکت سریع زبان در زمان دمیدن درون دهنی ساز است.

برخی آهنگسازانی که آثار برجسته ای برای توبا دارند، عبارت اند از: هیندمیت (Hindemith) Sonata for Bass Tuba وُن ویلیامز (Vaughan Williams): کنسرتو، اَِلک ویلدر (Alec Wilder) : سوناتا باخ: سوییت شمارهٔ یک برای ویولن سل که اغلب، قسمت سوم این سوییت را برای باس توبا اجرا می کنند و والترهارتلی (Walter S.Hartley):سوییت برای باس توبا.
تنها نوازنده ی حرفه ایی این ساز در ایران که فعال میباشد ( البته تا زمان درج این مقاله )افشار حشمتیان از فارغ التحصیلان هنرستان موسیقی در مقطع کارشناسی و دانشجو کارشناسی ارشد رشته اتنوموزیکولوژی میباشد رهبر ارکستر بادی ایرانیان و تنظیم کننده ی بسیاری از قطعات معروف جهان برای ارکستر بادی تهران بوده است.

مشاهیرتوبا

tom-abbs

Tom Abbs

bob-stewart

Bob Stewart

gerard-hoffnung

Gerard Hoffnung

harvey-phillips

Harvey Phillips

michel-godard

Michel Godard

با این ساز از نزدیک آشنا بشید!

این امکان برای علاقه‌مندان فراهم شده تا جهت آشنایی بیشتر با سازهای مورد نظرشان در جلسه‌ای با حضور اساتید آن ساز شرکت کرده و در کنار بحث و تبادل نظر در مورد نکات و چالش‌های یادگیری، با ساز مورد علاقه خود از نزدیک آشنا شده و نواختن آن ساز را تجربه کنند.

لیست آموزشگاه‌های منتخب جهت یادگیری

آموزشگاه موسیقی مکتبخانه میرزا عبدالله

آموزشگاه موسیقی مکتبخانه میرزا عبدالله

آموزشگاه موسیقی مکتبخانه میرزا عبدالله آموزشگاه تخصصی موسیقی ایرانی       مکتب خانه میرزاعبدالله یادگاری است ارزشمند از استاد کامل محمدرضا لطفی.این مرکز آموزشی در سال ...
صفحه آموزشگاه
آموزشگاه موسیقی منظومه

آموزشگاه موسیقی منظومه

آموزشگاه موسیقی منظومه با ارائه شیوه‌های جدید آموزشی در ایجاد انگیزه و یادگیری پایدار     آموزشگاه موسیقی منظومه با هدف ارتقا سطح فرهنگ موسیقی کشور و ...
صفحه آموزشگاه
آموزشگاه موسیقی نوای نی

آموزشگاه موسیقی نوای نی

آموزشگاه موسیقی نوای نی دارای مجوز درجه یک هنری زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی     مدیریت آموزشگاه سرکار خانم لطفی اساتید آموزشگاه محل آموزشگاه ...
صفحه آموزشگاه

لیست فروشگاه‌های معتبر جهت خرید این ساز

در حال گردآوری اطلاعات...

لیست سازهای بادی برنجی

ترومبون

بهترین روش یادگیری ترومبون و معرفی آموزشگاه موسیقی آموزش ساز
ترومبون یکی از سازهای بادی (بادی مسی) برنجی است. نام ترومبون از ایتالیائی می‌آید و به معنی «ترومپت بزرگ» است. ترومبون از دوره رنسانس در موسیقی مذهبی ...
مطالعه کامل ساز

هورن

بهترین روش یادگیری هورن و معرفی بهترین آموزشگاه موسیقی آموزش
هورن یا کُر سازی است از خانواده سازهای بادی برنجی که انتقالی می‌باشد. این ساز در سال ۱۶۵۰ میلادی در فرانسه از روی شیپور شکار ساخته شد. ...
مطالعه کامل ساز

ترومپت

بهترین روش یادگیری ترومپت و معرفی بهترین آموزشگاه موسیقی آموزش
ترومپت از سازهای بادی برنجی و انتقالی است و که در محدوده سوپرانو زیرترین صدا را در بین سازهای بادی برنجی می‌تواند تولید کند. ترومپت از نظر ...
مطالعه کامل ساز

بهترین روش یادگیری ترومپت و معرفی بهترین آموزشگاه موسیقی آموزش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جوابتون را نگرفتید؟

رایگان

پاسخگوی سوالات شما هستند!

انتخاب ساز

 مشاوره خرید ساز مناسب

معرفی آموزشگاه با تجربه

معرفی اساتید مطرح

100%

مشاورین ما

سلام
1
مشاوره آنلاین
سلام
سئوالی دارید؟
در خدمتم
Powered by